Dla osób z alergią na pyłki roślin wiosna i lato mogą być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy uczulenie ma intensywny przebieg i zaburza zwykłe funkcjonowanie. Seryjne kichanie, katar, pieczenie oczu – to standardowe objawy alergicznego nieżytu nosa.

Oprócz tego może dochodzić do przesuszenia gardła, co utrudnia mówienie, przełykanie oraz powoduje ogólny dyskomfort. Co zrobić, aby nawilżyć śluzówkę gardła na dłużej i ułatwić sobie trudny czas alergii sezonowej?

Alergiczny nieżyt nosa – jak się objawia?

Alergiczny nieżyt nosa, inaczej katar sienny lub pyłkowica, to stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok, spowodowanych przez alergeny wziewne, czyli w tym przypadku pyłki roślin: traw, drzew, chwastów.(1) Unikanie parków, łąk czy sadów wprawdzie zmniejsza ryzyko kontaktu z alergenami, jednak czasami nawet otwarcie w domu okna jest problemem, bo lekkie pyłki unoszą się w powietrzu i z łatwością przedostają się do pomieszczeń.

Choć pocieszeniem dla osoby z alergią sezonową jest przejściowy charakter objawów, to niestety sam czas ataku alergii może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Do typowych objawów kataru siennego należą:

 • cieknący i/lub zatkany nos,
 • kichanie (zwłaszcza „salwami”),
 • kaszel, wynikający ze spływania wydzieliny do gardła,
 • łaskotanie/ swędzenie, czasami ból gardła,
 • swędzący i zaczerwieniony nos,
 • łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie oczu,
 • obrzęk powiek.(1,2)

Jeżeli dolegliwości te są bardzo nasilone, skutkują kolejnymi problemami. Objawy mogą utrudniać sen czy zaburzać koncentrację podczas nauki i pracy. To zaś ogólnie obniża komfort życia.

Dlaczego katar sienny przyczynia się do suchości gardła?

Wszystkie powyższe kłopoty, związane z sezonowym katarem siennym, to jednak nie koniec męki alergika. Do tego może bowiem dochodzić suche gardło. W przypadku zablokowanego nosa oczywistym następstwem jest bowiem oddychanie przez usta. Nawet, jeżeli w ciągu dnia możemy to kontrolować, w nocy to raczej niemożliwe.

Ponadto, aby nawilżyć gardło, trzeba wstać i napić się wody, a to rozbudza ze snu i skutkuje jeszcze gorszym samopoczuciem w ciągu dnia. Dodatkowo alergia często zmusza nas do zostania w domu, gdzie może być suche powietrze, a to jeszcze bardziej pogarsza gardłowe problemy.

Suche gardło w przebiegu alergii – czy można radzić sobie z problemem skutecznie i naturalnie?

Podstawowe sposoby na radzenie sobie z problemem suchego gardła zna prawdopodobnie każdy: częste popijanie płynów, nawilżanie powietrza w mieszkaniu, unikanie długotrwałego i głośnego mówienia lub wręcz odwrotnie – szeptu. Jednak czy stosując je, można liczyć na natychmiastową ulgę i długotrwały efekt? Z tym bywa różnie.

Aby więc terapia kataru siennego i towarzyszącej mu suchości gardła była jak najbardziej skuteczna, warto jest sięgnąć po dodatkowe środki. Nieocenioną pomocą jest Oritolin, czyli nawilżający preparat w formie sprayu, który dobrze mieć pod ręką w trakcie sezonowego pylenia. Oritolin jest odpowiedni dla alergików, ponieważ ma bardzo prosty skład – zawiera tylko farmakopealny olej z oliwki europejskiej oraz witaminę E. Nie trzeba więc szukać na długiej liście składników, które mogą nas uczulać.

Ponadto daje szybki i długotrwały efekt, bo precyzyjny aplikator umożliwia rozprowadzenie oliwki bezpośrednio na tylnej ścianie gardła. Tymczasem, gdy sięgamy na przykład po pastylki, te rozpuszczają się w jamie ustnej i to głównie ją nawilżają. Konsystencja Oritolinu jest gęsta i oleista, jednak dzięki temu efekt utrzymuje się przez dłuższy czas i nie trzeba ciągle powtarzać aplikacji. Po preparat mogą sięgać dorośli oraz dzieci powyżej 6. roku życia.

Aby zoptymalizować efekt i nie męczyć się z suchym gardłem, sięgnij po Oritolin:

 • 1-2 razy w ciągu dnia,
 • przed snem, gdyż w nocy nie produkujemy śliny, a zatkany nos może skutkować oddychaniem przez usta, co powoduje suchość gardła.

Jak nawilżać gardło w trakcie stosowania sterydów wziewnych?

Sterydy wziewne są z powodzeniem stosowane w farmakoterapii astmy. Jednak ich dłuższe stosowanie niestety podrażnia i wysusza błonę śluzową gardła, powodując chrypkę.(3) W tym przypadku również może pomóc Oritolin, jednak trzeba pamiętać, żeby stosować go w sposób, który nie zaburzy działania leku. Dlatego najpierw sięgnij po lek, następnie odczekaj, a dopiero potem spryskaj gardło Oritolinem.

Oczywiście podstawą jest terapia zalecona przez lekarza i na tyle, na ile to możliwe, unikanie alergenów.

Bibliografia:

 1. Świerczyńska-Krępa M. Alergiczny nieżyt nosa. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa Data dostępu: 26.04.2020.
 2. Rachel M. Komplikacje wynikające z nieleczenia alergicznego nieżytu nosa. Alergoprofil 2016, Vol. 12, Nr 2, 62-66.
 3. Durska G. Przewlekłe stosowanie steroidów wziewnych. https://www.mp.pl/pacjent/astma/lista/63991,przewlekle-stosowanie-steroidow-wziewnych Data dostępu: 26.04.2020.