Uczucie suchości w gardle jest znane większości osób. Bez względu na przyczynę znacznie wpływa na komfort i może pogarszać samopoczucie pacjentów. Problemów laryngologicznych, w tym takich jak wysuszona śluzówka gardła, nie należy lekceważyć.

Wpływają nie tylko na komfort pacjenta, ale przede wszystkim na ogólny stan organizmu. Suchość gardła może pośrednio przyczyniać się do zmniejszonego apetytu, odporności organizmu (pocieniona śluzówka może być wrotami zakażenia wirusowego i bakteryjnego) czy zachowań towarzyskich i społecznych u pacjentów dotkniętych problemem.

Pacjenci zadający pytanie „co na suchość w gardle?” często nie otrzymują jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku chorych odczuwających przewlekle dolegliwości tego rodzaju ważne jest nie tylko działanie doraźne – w postaci stosowania preparatów, które nawilżą gardło, np. opartych na bazie olejowej sprayów – ale również działanie profilaktyczne.

Regularne nawilżanie gardła jest kluczowe w niwelowaniu uczucia suchości w gardle. Oprócz niego do codziennej praktyki dobrze jest włączyć działania związane z higieną snu i trybem życia, które będą sprzyjały nawilżeniu śluzówki i zapobiegną zaostrzeniom stanu.

Oliwa z oliwek? Naturalnie

Oliwa z oliwek jest wykorzystywana w medycynie tradycyjnej od setek lat. Naturalnie nawilża skórę i śluzówki, dzięki czemu bardzo szybko przynosi ulgę, a jednocześnie aplikowana precyzyjnie długo utrzymuje się na tylnej ścianie gardła. Jest to szczególnie komfortowe dla osób, które suchość gardła odczuwają nocą, albo w sytuacji, kiedy częsta aplikacja preparatu jest utrudniona – np. z uwagi na zobowiązania zawodowe czy tryb pracy.

Wybierając preparat nawilżający, zwróć uwagę na jego skład oraz sposób aplikacji. Wskazane jest używanie preparatów na bazie tłuszczowej. Tłuszcze w przeciwieństwie do sprayów na bazie wodnej utrzymują się na śluzówce znacznie dłużej, przez co są wydajniejsze, a aplikację można powtarzać rzadziej.

Oliwa z oliwek znajduje szerokie zastosowanie w laryngologii i dermatologii – jest składnikiem preparatów oczyszczających uszy, kremów i balsamów nawilżających skórę czy płukanek i sprayów aplikowanych do gardła. Oliwa wykorzystywana w farmacji cechuje się bardzo wysokim stopniem oczyszczenia, dzięki temu nadal zachowuje lecznicze i terapeutyczne działanie, jednocześnie będąc bezpiecznym i komfortowym składnikiem.

Nawilżanie powietrza

Ciągła suchość w gardle może być związana z czynnikami środowiskowymi – ogrzewaniem i przebywaniem w zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach. Sposoby na suche gardło to nie tylko doraźne leki i preparaty nawilżające. Jeśli czujesz drapanie, łaskotanie, uczucie ciała obcego w gardle, konieczność ciągłego pochrząkiwania i ciągłe podrażnienie, staraj się nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz. Jeśli nie możesz zwiększyć poziomu wilgotności w większości miejsc, gdzie spędzasz czas, postaraj się, by chociaż w sypialni, podczas snu zapewnić śluzówkom odpowiednie nawilżenie.

Możesz zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza. Dbaj o jego stan techniczny i o jakość wody, jaką do niego wlewasz. Woda, która stoi w nawilżaczu kilka dni, jest źródłem flory bakteryjnej, grzybów i pleśni, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na gardło i układ oddechowy.

Jeśli z uwagi na brak miejsca czy ograniczony budżet nie chcesz decydować się na nawilżacz elektryczny, zadbaj o nawilżacze umieszczane na kaloryferach. Alternatywą jest położenie w okolicy grzejnika mokrego ręcznika, który schnąc, będzie uwalniał wilgoć.

Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, np. w okresie alergii, przed snem staraj się wietrzyć pomieszczenie. Zwykle poziom wilgoci na zewnątrz jest wyższy niż w pomieszczeniach. Jednocześnie usuniesz pyły, kurz i część alergenów domowych, które mogą zaostrzać uczucie suchości gardła.

Dbaj o głos

Chrypka i suchość w gardle to codzienność osób pracujących głosem. Nie nadwyrężaj go, kiedy nie musisz. Wyrób w sobie dobre nawyki, polegające na rozgrzewaniu strun głosowych. Zawsze, kiedy planujesz mówić dużo lub głośno, np. przed prowadzonym wykładem, rozgrzej struny głosowe, mrucząc i wykonując dedykowane ćwiczenia.

W sytuacjach, kiedy nie jest to konieczne, nie krzycz, aby zwrócić uwagę np. grupy, możesz użyć gwizdka. W profesjonalnych sytuacjach dobrym nawykiem jest korzystanie ze sprzętu nagłaśniającego.

Podsumowując – bez względu na przyczynę suchości i dolegliwości związanych z pocienioną śluzówką gardła działania, jakie podejmujesz, nie mogą być jednotorowe. Nie zapominaj jakie znaczenie ma higiena snu i prawidłowe nawyki, a podczas wybierania preparatu na suche gardło zastanów się, czy łatwo go zaaplikujesz i postaw na naturalny skład.