Napięcie nerwowe i stres towarzyszą nam właściwie na co dzień. Powodami mogą być kłopoty w pracy, związku, rodzinne konflikty, a w ostatnim czasie również większa niż zwykle troska o zdrowie własne i najbliższych osób. Jeśli samopoczucie psychiczne jest znacznie pogorszone i utrudnia normalne funkcjonowanie, może to być nawet nerwica, jednak diagnoza należy do lekarza. Czy w jej przebiegu mogą pojawić się problemy z suchym gardłem i chrypką? Jak sobie z nimi poradzić? Poznaj kilka wskazówek.

Czym objawiają się zaburzenia nerwicowe?

Nerwica nie jest jednym, konkretnym zaburzeniem, ale grupą zaburzeń lękowych, która obejmuje między innymi fobie, natręctwa oraz odczuwanie objawów somatycznych, na przykład duszności, zawrotów głowy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Stanowią one jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się chorych po pomoc medyczną. Nie powinny być bagatelizowane, gdyż przy braku terapii pogłębiają się i prowadzą do pogorszenia stanu pacjenta.(1,2)

Nerwica może objawiać się różnie. Wśród zaburzeń emocjonalnych i poznawczych wymieniane są lęki, obniżenie nastroju, uczucie napięcia i niepokoju, drażliwość, problemy z koncentracją, poczucie pustki w głowie, pojawianie się obsesyjnych myśli, trudności w podejmowaniu decyzji, zmienny humor. Osoby obarczone nerwicą mogą mieć kłopoty w relacjach interpersonalnych, przejawiać agresywne zachowania i unikać sytuacji, które wywołują w nich lęk. Do tego dochodzą bóle głowy, brzucha, kołatania serca, nudności i wiele innych objawów, wśród których może wystąpić również suche gardło.(2)

Dlaczego w przebiegu nerwicy pojawia się problem suchego gardła?

Suchość gardła u chorych na nerwicę może mieć związek z zaburzeniem, zwanym z języka łacińskiego globus pharyngeus lub po prostu globus albo gałka. Polega ono na wrażeniu obecności ciała obcego albo ściskania w gardle. Chociaż nie powoduje duszenia się ani problemów z przełykaniem, nie jest więc niebezpieczny, choremu wciąż się wydaje, że ma w gardle gulę. Globus może doskwierać pacjentom z różnymi chorobami, na przykład refluksem, jednak czynniki psychologiczne stanowią istotne ryzyko pojawienia się guli. Objaw ten sprzyja natomiast suchemu gardłu.

Ktoś, kto ma poczucie zablokowanego gardła częściej bowiem odchrząkuje czy pokasłuje, chcąc odruchowo pozbyć się wrażenia ciała obcego. W niektórych przypadkach to suchość w gardle prowadzi do uczucia obecności ciała obcego.

Osoby z zaburzeniami lękowymi często bowiem mają odruch przełykania śliny, co także prowadzi do suchości i podrażnienia gardła i w dalszej kolejności – uczucia jego zablokowania i guli. Dlatego w przebiegu nerwicy bardzo ważne jest częste nawilżanie gardła. Globus może bowiem wywołać u chorego przekonanie o chorobie oraz nasilić dyskomfort, który i tak już jest dosyć silny.(3)

Jak sobie radzić z suchym gardłem?

Jeżeli masz objawy nerwicy oczywiście zgłoś się do lekarza, gdyż w tym przypadku podstawą jest leczenie zaburzenia, które przyczyniło się do suchości gardła. Być może lekarz zaproponuje ci leki, jednak leczeniem z wyboru jest zwykle psychoterapia. Jej efekty powinny być bardziej trwałe.

Z suchym gardłem możesz jednak poradzić sobie jeszcze zanim terapia zacznie działać. Pomoże ci w tym Oritolin, nawilżający preparat w formie sprayu. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo prosty skład – zawiera jedynie farmakopealny olej z oliwki europejskiej oraz witaminę E.

Ponadto opakowanie preparatu jest wyposażone w precyzyjny aplikator, dzięki któremu oliwa jest rozprowadzana po tylnej stronie gardła, czyli działa dokładnie tam, gdzie powinna, aby dać natychmiastową skuteczność. Co więcej, efekt jest długotrwały, dlatego nie musisz powtarzać aplikacji kilka czy kilkanaście razy w ciągu dnia, wystarczy zrobić to raz lub dwa, w zależności od potrzeb, a także przed snem, gdyż kiedy śpimy, hamuje się wydzielanie śliny, co może pogłębić problem. Taki sposób jest dużo lepszy, niż zalecane często popijanie płynów, które wprawdzie przynosi ulgę, jednak tylko na chwilę.

Oczywiście dobrze jest też unikać nadwyrężania głosu. Kiedy dużo mówisz, krzyczysz lub wręcz odwrotnie – mówisz szeptem, problem suchości gardła i chrypki może się pogorszyć. Nawykiem, który powinien ci pomóc, jest także spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wśród zieleni, gdzie powietrze jest czystsze i bardziej wilgotne. Ponadto obcowanie z naturą działa dobrze na psychikę, dlatego doskonale sprawdza się w ogólnej terapii nerwicy.(4)

Bibliografia:

  1. Borowiecka-Kluza J. Zaburzenia nerwicowe (lękowe) związane ze stresem i pod postacią somatyczną. Link Data dostępu: 23.05.2020.
  2. Jarema M. Psychiatria. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2016, s.357-386.
  3. Villines Z. What is globus pharyngeus? Link Data dostępu: 23.05.2020.
  4. How Does Nature Impact Our Wellbeing? Link Data dostępu: 23.05.2020.