Suchość gardła, chrypka, kaszel – typowe objawy, towarzyszące infekcjom układu oddechowego. Warto jednak wiedzieć, że sama suchość gardła również sprzyja zakażeniom, dlatego na co dzień trzeba zadbać o jego właściwe nawilżenie. Jakie metody sprawdzają się najlepiej?

Suche gardło i jama ustna a większa podatność na infekcje

Jama ustna i gardło człowieka są pokryte błoną śluzową, która spełnia kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim działa jako bariera. Dzięki niej chronione są struktury, położone w głębszych warstwach: mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne, tkanka tłuszczowa.

Błona śluzowa pomaga zapobiegać z jednej strony urazom mechanicznym, z drugiej – biologicznym, czyli zakażeniom wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym. Wreszcie -zabezpiecza przed toksynami, które również mogą dostać się do jamy ustnej i gardła.(1)

Wiele z kluczowych funkcji śluzówka jamy ustnej może spełniać dzięki ślinie produkowanej przez 3 pary ślinianek oraz ok. 200-400  małych gruczołów ślinowych rozmieszczonych w niemalże całej jamie ustnej. Rola śliny jest wielokierunkowa, natomiast w kontekście infekcji oraz suchego gardła trzeba pamiętać, że ślina działa dezynfekująco, czyli neutralizuje potencjalnie szkodliwe drobnoustroje, a także jest naturalnym lubrykantem, czyli zapewnia nawilżenie jamy ustnej i gardła.(2)

Suchość gardła – objawy

Aby stwierdzić suchość gardła, nie potrzeba skomplikowanych badań, bo można ją szybko odczuć. Przede wszystkim zaczyna doskwierać chrypka i trudności z wysławianiem się. W zaawansowanych przypadkach trudno jest nawet dokończyć pełne zdanie. Suchości może również towarzyszyć kaszel i częsta potrzeba odchrząkiwania.

Uciążliwymi dolegliwościami są także drapanie i swędzenia w gardle oraz ciągłe uczucie, że coś w nim zalega. Oczywiście laryngolog może potwierdzić problem poprzez oględziny gardła, gdyż gołym okiem widać, kiedy śluzówka jest sucha.

Objawy te na pewno dobrze znane są palaczom lub osobom pracującym głosem: nauczycielom, wykładowcom, wokalistom. Możliwych przyczyn suchości jest jednak więcej – infekcje układu oddechowego, choroba refleksowa przełyku, przyjmowanie niektórych leków albo po prostu słabe nawodnienie, bo śluzówka nie może być nawilżona, gdy organizmowi brakuje wody.(3)

Jak pomóc sobie przy suchości gardła?

Aby suchość gardła nie zwiększała ryzyka infekcji, dobrze jest reagować na bieżąco. Najlepiej zacząć od zastanowienia się, co powoduje nieprzyjemne objawy i następnie, na tyle, na ile to możliwe, zredukować czynniki ryzyka. Na przykład, jeżeli powodem jest nadwyrężanie głosu, wówczas trzeba dać mu odpocząć, przynajmniej po pracy.

Najbardziej nadwyrężające jest mówienie podniesionym głosem lub wręcz przeciwnie – szeptem. Drugim sposobem jest zadbanie o odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Dlatego trzeba często je wietrzyć, a gdy powietrze jest bardzo suche, zainwestować w dobry nawilżacz.

Ponadto istotne jest częste nawilżanie gardła (i przy okazji – całego organizmu) poprzez popijanie napojów – ważne, aby sięgać po nie regularnie i pić małymi łyczkami, gdyż efekt nie utrzymuje się zbyt długo. Sposobem na długotrwałe nawilżenie gardła jest natomiast specjalistyczny preparat, taki jak Oritolin. W jego składzie znajdują się farmakopealny olej z owoców oliwki europejskiej oraz witamina E.

Oleista konsystencja sprawia, że preparat pozostaje na ściankach gardła przez dłuższy czas, przywracając nawilżenie i poczucie komfortu oraz wspierając procesy regeneracyjne błony śluzowej. Tworzy też fizyczną barierę chroniącą podrażnioną błonę śluzową gardła przed działaniem czynników które znajdują się w powietrzu, które wdychamy.  Dzięki naturalnemu składowi można stosować go długotrwale, zapobiegając nawrotom suchości i tym samym zmniejszając podatność na infekcje gardła.

Co jeszcze można zrobić, aby wesprzeć śluzówkę gardła?

Oczywiście warto rzucić palenie i ograniczyć kontakt z osobami palącymi, bo wdychanie dymu działa silnie wysuszające i drażniąco. Jeśli zaś problem jest bardzo zaawansowany i utrzymuje się tygodniami lub miesiącami, trzeba koniecznie skonsultować go z lekarzem.

Piśmiennictwo:

  1. Oral mucosa. https://healthengine.com.au/info/oral-mucosa Data dostępu: 22.03.2020.
  2. Tomaszewska I.M. Ślina. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/122754,slina Data dostępu: 22.03.2020.
  3. Burgess L. How do you cure a dry throat? https://www.medicalnewstoday.com/articles/321201 Data dostępu: 22.03.2020.