Wraz z wiekiem maleje aktywność gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie. Ma to znaczący wpływ na kondycję skóry i błon śluzowych, stąd osoby starsze mogą odczuwać suchość gardła, uczucie drapania w gardle, łaskotania, piasek pod powiekami, suchość skóry i suchość błon śluzowych nosa. Szczególnie uporczywe jest odczuwanie suchości w jamie ustnej, wpływa to na apetyt (który i tak u osób w wieku podeszłym jest obniżony). Kiedy mamy sucho w ustach, odczuwanie smaku oraz komfort przełykania i noszenia protez zębowych jest znacząco zmniejszony.

Konsekwencje suchości śluzówek u seniorów

Pomimo tego, że stopniowe zmniejszenie wydzielania śliny i nawilżenia błony śluzowej gardła jest normalnym, fizjologicznym zjawiskiem, nie należy lekceważyć poczucia komfortu seniorów. Jest szereg metod, które stosowane regularnie mogą przyczynić się do poprawy sytuacji i tym samym polepszenia samopoczucia osoby starszej.

Suchość jamy ustnej może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, bywa, że na skutek wysychania w jamie ustnej pojawiają się drobne ranki, afty i mechaniczne uszkodzenia powstałe w wyniku noszenia protez zębowych. Każdorazowo o takiej sytuacji należy informować stomatologa podczas wizyt kontrolnych. Skontroluje on dopasowanie protezy i zaproponuje sposoby łagodzenia dolegliwości.

Sposoby na suchość w gardle – postaw na naturę!

W walce o nawilżenie śluzówki gardła i jamy ustnej pomocne są składniki pochodzenia naturalnego. Przez całe życie jesteśmy eksponowani na składniki pochodzenia syntetycznego, zawsze wtedy, kiedy można czerpać z natury, warto zdecydować się na środki i preparaty oparte o składniki naturalne, najlepiej roślinne np.

  • nasiona lnu – zagotowane w wodzie tworzą śluz, który powleka jamę ustną ochronną warstwą;
  • herbaty ziołowe o właściwościach śluzowych i nawilżających np. z kwiatów malwy czy lipy;
  • oliwę z oliwek i oleje roślinne – które wykazują najlepsze, długofalowe działanie nawilżające i okluzyjne.

Płukanie ust olejem lub picie naparów ziołowych może być jednak niewystarczające. Podczas przełykania herbat, wody lub ssania tabletek z wyciągami roślinnymi (np. wyciągiem z porostów) możliwe jest nawilżenie jamy ustnej, dziąseł, języka i wnętrza policzków, jednak płyn podczas przełykania nie dociera do tylnej ściany gardła. Jest to o tyle niefortunne, że to właśnie w tym miejscu znajduje się wiele zakończeń nerwowych i uczucie suchości jest tu szczególnie dotkliwe.

Rozwiązaniem jest wybór preparatów dostępnych w aptece. Preparaty apteczne mogą być oparte o naturalne składniki najwyższej jakości, np. farmaceutycznie oczyszczoną oliwę z oliwek. Dzięki temu są łatwe w użyciu, mogą być precyzyjnie aplikowane i nie wiążą się z nieprzyjemnymi odczuciami związanymi ze smakiem oleju, naparu ziołowego czy konsystencją rozgotowanych ziaren lnu.

Stymulacja produkcji śliny u osób w wieku podeszłym

Pomocniczo u seniorów można stosować metody zwiększające produkcję śliny np. ssanie skórki cytrynowej, płukanie gardła roztworem wody i soli kuchennej (1/4 łyżeczki na szklankę letniej wody) czy ssanie tabletek z witaminą C.

Należy pamiętać, że zarówno sok z cytryny, jak i tabletki z witaminą C zmieniają odczyn w ustach na bardzo mocno kwasowy. W dłuższej perspektywie ma to niszczący wpływ na szkliwo zębów. Dlatego stosując te metody, należy pamiętać, by nie robić tego tuż po myciu zębów – kiedy szkliwo jest szczególnie mocno narażone na uszkodzenia.

Seniorom, którzy mają własne uzębienie, zaleca się zaniechanie wymienionych metod na rzecz dostępnych w aptece sprayów nawilżających i natłuszczających śluzówkę gardła.

Ciesz się życiem bez względu na wiek!

Suchość gardła, uczucie drapania, uczucie ciała obcego w gardle czy łaskotanie wydają się trywialne. Praca z osobami starszymi i prowadzone wśród nich wywiady medyczne świadczą jednak o tym, że problemy z gardłem znacząco wpływają na ich komfort życia.

Po pierwsze z uwagi na bezpośrednie dolegliwości, po drugie dlatego, że bywają przyczyną dyskomfortu psychicznego i niechęci do opuszczania domu i kontaktów z innymi ludźmi. Konieczność ciągłego przełykania, chrząkanie, zmieniony głos i chrypka bywają dla pacjentów krępujące.

Stosując preparaty dostępne w aptece oraz zmieniając nawyki i dbając o regularne stosowanie środków pomocniczych takich jak picie dużej ilości płynów, nawilżanie powietrza, unikanie mocnych naparów ziołowych i czarnej herbaty można szybko poprawić komfort pacjentów i zapobiec powikłaniom wynikającym ze zmniejszonej produkcji śliny.