Na stan skóry i śluzówek wpływa wiele czynników. Część z nich to kwestie ogólnoustrojowe, niezależne od pacjenta – zmiany hormonalne, przyjmowane leki czy wiek mogą mieć wpływ na wysychanie śluzówek i w konsekwencji na odczuwaną suchość gardła, jednak w większości przypadków za nieprzyjemne uczucie podrażnienia i drapanie w gardle odpowiadają czynniki środowiskowe.
To dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że pacjenci, modyfikując swoje nawyki i przestrzeń wokół siebie, mogą wpływać na stan gardła. Włączając jednocześnie terapię preparatami wspomagającymi, np. sprayami na bazie olejów, szybko można zapomnieć o problemach z gardłem i nieprzyjemnym uczuciu suchości śluzówki.
Problemy z gardłem latem – klimatyzacja a zdrowie
Zwykle problemy z gardłem są kojarzone z okresem jesienno-zimowym i sezonem zwiększonego występowania infekcji – przeziębienia i grypy. W rzeczywistości przesuszone gardło to problem całoroczny, który może nasilać się zarówno w okresie grzewczym, jak i latem – podczas intensywnego korzystania z klimatyzacji.
Systemy klimatyzacyjne są coraz popularniejsze w Polsce. Latem i późną wiosną przebywanie w pomieszczeniach, które nie są klimatyzowane, może być trudne. Klimatyzatory są stosowane w samochodach osobowych, transporcie publicznym, przestrzeni miejskiej, biurach i prywatnych domach, stąd pacjenci często zadają sobie pytanie „Czy klimatyzacja jest zdrowa?” i „Czy klimatyzacja szkodzi?”. Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Powietrze z klimatyzatora jest suche i schłodzone. Jeśli urządzenie nie jest prawidłowo konserwowane, klimatyzator może być źródłem czynników chorobotwórczych – bakterii, grzybów i zarodników pleśni, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne, związane nie tylko z przesuszonym gardłem, ale nawet z bakteryjnymi zakażeniami płuc i oskrzeli.
Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach w potocznym rozumieniu wiąże się z problemami takimi jak przeziębienie od klimatyzacji czy choroby bakteryjne np. angina. Przyczyny anginy bakteryjnej są bardzo dobrze znane, do zachorowania dochodzi na skutek kolonizacji paciorkowcami.
Nieprawidłowo używana klimatyzacja może przyczyniać się do suchości gardła, uczucia drapania i podrażnienia czy w skrajnych przypadkach ekspozycji na grzyby i pleśń, ale nie jest bezpośrednią przyczyną zachorowania na anginę bakteryjną.
Podróże małe i duże – zapobiegaj problemom z gardłem w czasie lotu
Klimatyzacja i zamknięty obieg powietrza stają się szczególnie problematyczne w przypadku osób intensywnie podróżujących samolotami. Powietrze na pokładzie jest na bieżąco filtrowane i oczyszczane. W wyniku tego procesu jest pozbawiane wilgotności. Problemy z suchością gardła i śluzówek (uczuciem suchości oka, nosa) potęguje nawiew na pokładzie.
Zajmując miejsce w samolocie, zwróć uwagę na to, by wyregulować nawiew nad swoim miejscem w taki sposób, by zminimalizować szkodliwy wpływ klimatyzacji na twoje samopoczucie. Temperatura nawiewu powinna być uśredniona, staraj się nie ustawiać skrajnych temperatur nawiewanego powietrza – zarówno gorące, jak i zimne może zaszkodzić i wywołać suchość gardła i podrażnienie, które może być odczuwalne przez kilka kolejnych dni.
Jeśli masz w zwyczaju spać na pokładzie, zrezygnuj na okres drzemki z nawiewu. Istnieje ryzyko, że śpiąc na siedząco, przyjmiesz pozycję, która sprzyja wysychaniu gardła, sytuację pogarszają kwestie fizjologiczne – zmniejszone wydzielanie śliny w czasie snu.
Przed lotem profilaktycznie możesz zaaplikować do gardła środek nawilżający i zapobiegający wysychaniu. Wybierz preparat oparty na bazie olejowej, utrzyma się prawdopodobnie przez cały okres lotu i zapobiegnie nieprzyjemnej suchości i podrażnieniu.
Suchość gardła jesienią i zimą – przyczyną jest ogrzewanie
W okresie, kiedy temperatura na zewnątrz spada, konieczne staje się dogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Bez względu na metodę ogrzewania powietrze będzie suche i drażniące. Dodatkowo powietrze na zewnątrz również jest pozbawione wilgoci, zwłaszcza w dni, kiedy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza.
Aby zapobiec wysychaniu gardła zimą, dbaj o zdrowe nawyki i staraj się minimalizować wpływ ogrzewania na drogi oddechowe. Jest to szczególnie ważne nocą. W miarę możliwości, w dni, kiedy nie ma zagrożenia smogowego, wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Rozważ zakup nawilżacza i w taki sposób zorganizuj układ sypialni, by nie spać w sąsiedztwie źródła ciepła – kaloryfera lub nawiewu.
Bez względu na przyczynę odczuwanych dolegliwości kluczem do ich pozbycia się i uniknięcia konsekwencji zdrowotnych jest wprowadzenie zdrowych nawyków. Pomocniczo, w stanach, kiedy odczuwasz suchość, podrażnienie, uczucie łaskotania czy ciała obcego w gardle, możesz użyć natłuszczającego i nawilżającego preparatu aplikowanego bezpośrednio na tylną ścianę gardła. W przeciwieństwie do tabletek i popijania wody, spray na bazie olejów (np. oczyszczonej oliwy z oliwek) utrzyma się długo i zaaplikujesz go dokładnie w miejsce podrażnienia.